MENU

HRVATSKI KRAJOLIK – poravnavanje povijesti na imaginarnom horizontu

| cijena: 20,00 HRK

Katalog izložbe, 2014.
42 stranice, 29,7 x 21 cm
Dvojezično hrvatski/engleski, meki uvez
Nakladnik: Institut za suvremenu umjetnost, Zagreb
Urednica: Janka Vukmir
Tekstovi: Lorenzo Fusi, Sanja Sekelj, Ana Kovačić, Janka Vukmir, Sandra Vitaljić, Rajko Radovanović, Marijan Crtalić  

Umjetnici i izlagači:  Željko Badurina, Dino Bičanić, Tomislav Brajnović, Hrvoslava Brkušić i Igor Bezinović, Eric del Castillo, Marijan Crtalić, Fokus grupa, Lorenzo Fusi, Sanja Horvatinčić, Hrvatska turistička zajednica, Hrvatsko dizajnersko društvo (HDD), Siniša Labrović, Letricija Linardić, Antun Maračić, Marko Marković, Mario Matoković, Bojan Mrđenović, Pan Am Airways, Renata Poljak, Petar Popijač, Rajko Radovanović, Ivana Rončević, Neli Ružić, Davor Sanvincenti, Gasper Sopi, Superstudio 29 / Ira Payer, Maša Poljanec, Andro Giunio, Saša Šimpraga, Noel Šuran, Ivan Tudek, Sandra Vitaljić i Ana Zubak.

 

Izložba Hrvatski krajolik – niveliranje povijesti na zamišljenom horizontu nastala je u kolektivnom nastojanju i kao odgovor na poziv kustosa projekta Lorenza Fusija izlagačima, da razmisle o prikupljanju odgovora na sljedeća pitanja o Hrvatskoj:
“Kakvu sliku Hrvatska o sebi pruža vanjskom svijetu? Što želi li Hrvatska da znam o njoj ili u što me pokušava o sebi uvjeriti? “,” Što znam o Hrvatskoj? i „Što je Hrvatska?”
Apsurdi, problemi, opterećenja, teškoće, borbe, pokušaji, trud,

pretencioznost, kič, glupost, površnost, opstanak, lakoća, humor i sva ostala čuda hrvatske stvarnosti prikazana su kroz djela umjetnika i dokumente na ovoj izložbi koja opisuje Hrvatsku. Postav izložbe ponudio je vodoravnu crtu različitih elemenata koji su prisilno izravnani i koji definiraju kulturnu, političku, ekonomsku i materijalnu povijest zemlje.

Kustosice izložbe Ana Kovačić i Sanja Sekelj izabrale su radove za izložbu između prijedloga prijavljenih na otvoreni poziv.
Odabir je izvršen temeljem sljedećih kriterija: stupanj do kojeg su prijedlozi slijedili i odgovorili na gore citirana pitanja, ali i stupanj u kojem bi se prijedlozi mogli ostvariti u fizičkim i tehničkim mogućnostima i prostornim uvjetima.
Rezultat ovog razigranog projekta bio je imaginarni hrvatski horizont, uniformni niz kolektivnih komentara, stavova, kritika i razmišljanja o kulturnom, društvenom, političkom, hijerarhijskom, asimilativnom i pojednostavljenom  obzorui  okruženju u kojem Hrvatska živi.

Dizajner kataloga je Igor Kuduz, a katalog nalikuje na komercijalnu turističku reviju.
Tekstove u katalogu pišu kustosi i likovni umjetnici koji opisuju svoje radove. Uvod urednice.

 

Lorenzo Fusi (rođen 1968.) je umjetnički  Direktor PIAC-a (Prix International d’Art Contemporain) Princ Pierre de Monaco. Bio je gostujući kustos na na Alberta College of Art + Design, gdje je vodio Illingworth Kerr galeriju između 2016.-2018. Prethodno je bio direktor Open Eye Gallery, jedne od najstarijih neprofitnih galerija posvećenih fotografiji u Velikoj Britaniji. Prije ovog imenovanja bio je međunarodni kustos na liverpulskom bijenalu, za koji je kurirao 2010. i 2012. izložbe pod nazivom Touched i Unexpected Guest.
Između 2001. i 2009. bio je glavni kustos u Palazzo delle Papesse, Centar za suvremenu umjetnost, a potom kustos suvremene umjetnosti u Santa Maria della Scala u Sieni (Italija).
Fusi redovno predaje na sveučilištima i ima portfolio od preko 60 izložbenih projekata, i isto toliko publikacija i gotovo 200 produkcija naručenih radova.