MENU

MATEJ KNEŽEVIĆ: 1/ 2/ 3

cijena: 30,00 HRK

2019., ISBN: 978-953-8027-09-3
72 stranice, 16,5 x 23,5 cm
dvojezično (hrvatski /engleski), meki uvez
Nakladnik: Institut za suvremenu umjetnost, Zagreb
Tekstovi: Ksenia Nouril, Matej Knežević, Miroslav Pišonić, Janka Vukmir
Prijevod: Zana Šaškin, Janka Vukmir, Ema Gomerčić, Petar M. Mihočević

 

Matej Knežević je dobitnik Nagrade Radoslav Putar 2017.  godine. Njegova izložba Neke visceralne stvari koju prati ova knjiga bila je sastavni dio nagrade, uz rezidencijalni program u SADu.

 

„Okvir jedne ovakve publikacije mi se učinio kao svježi alternativni prostor introspekcije i kritičkog stava prema vlastitoj umjetničkoj praksi. Sagledavajući dokumentaciju prethodnih projekata potvrđuju mi se određene motivacijske umjetničke linije: traženje tipičnih situacija i njihovo preusmjeravanje u alternativne narative, te razmišljanje o poziciji gledatelja u odnosu na rad, uz osobni humor i eksperiment. Kako se nasloniti na tu ideju i u ovoj formi, a odmaknuti se od klasično retrogradnog i monografskog prikaza rada? Ovaj problem me razveselio, jer je otvorio poligon za umjetničku intervenciju.“
M.Knežević

 

“Noviji radovi konceptualnog umjetnika Mateja Kneževića suočavaju gledatelja s okružjima koja pružaju osjećajneobično poznatog, ali izgledaju izrazito drugačije. Ovaj esej istražuje vizualne strategije i psihološke podloge u Kneževićevoj praksi koja pristupa prostorima našeg svakodnevnog života s obnovljenim smislom za humor i zaigranost.”
K. Nouril

 

“Matej je liječnik koji je sam sebi „prepisao“ umjetnost kao terapiju.”
M. Pišonić

 

KSENIA NOURIL je povjesničarka umjetnosti, kustosica i autorica specijalizirana za modernu i suvremenu umjetnost. Živi u Philadelphiji. Trenutačno je Jensen Bryan kustosica u The Print Centeru, neprofitnoj organizaciji posvećenoj razvoju i razumijevanju fotografije i grafike kao vitalnih suvremenih umjetnosti. Od siječnja 2015. do rujna 2017. bila je stipendistica za Srednju i Istočnu Europu u Muzeju moderne umjetnosti u New Yorku, pri C-MAP-u, Contemporary and Modern Art Perspectives, gdje je radila kao suurednica i autorica online platforme post: notes on modern and contemporary art from around the globe (post.at.moma.org) i knjige Art and Theory

of Post-1989 Central and Eastern Europe: A Critical Anthology (MoMA/Duke University Press, 2018). Ksenia ima magisterij i doktorat iz povijesti 

umjetnosti s Rutgersa, The State University, New Jersey. Surađuje na izložbama i programima sa sljedećim institucijama i organizacijama: Bruce Museum (Greenwich, CT), Lower East Side Print Shop (New York, NY), Moderna Galerija (Ljubljana, Slovenija), Momenta Artom (Brooklyn, NY), NARS Foundation (Brooklyn, NY), Residency Unlimited (Brooklyn, NY), State Tretyakov Gallery (Moskva, Rusija) i Zimmerli Art Museum (New Brunswick, NJ) te objavljuje tekstove u brojnim katalozima međunarodnih izložbi i časopisima, uključujući The Calvert Journal, Institute of the Present, ARTMargins Online i OSMOS.

 

MATEJ KNEŽEVIĆ je vizualni umjetnik 

 

MIROSLAV PIŠONIĆ rođen je 1977. godine u Davoru. Diplomirao 2005. na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti, na nastavničkom odsjeku u klasi prof. Ante Rašića. Daleko od buke mainstream tendencija i raznih kustoskih koncepcija, od 2011. nastoji kontinuirano realizirati ideju kojoj daje prednost u odnosu na materijal u kome će istu objelodaniti. Od 2006. godine djelatnik je Gradskog muzeja Nova Gradiška (Galerijski odjel). U dosadašnjem 

umjetničkom radu izlagao na više skupnih i samostalnih izložbi/performansa.

 

JANKA VUKMIR je povjesničarka umjetnosti, likovna kritičarka i kustosica iz Zagreba. Suosnivačica je i predsjednica Instituta za suvremenu umjetnost.